Przejdź do treści
  • Wersja polska
  • English version

Rasa Yorkshire Terrier

YORKSHIRE TERRIER – historia rasy

Te niewielkie teriery wyhodowano ponad 100 lat temu w angielskim hrabstwie York-shire i stąd pochodzi nazwa.

Powstanie rasy było związane z ówczesną sytuacją ekonomiczną. W XIX w., w czasach rewolucji przemysłowej, do północnej Anglii zaczęli masowo przybywać szkoccy robotnicy w poszukiwaniu pracy. Ubodzy tkacze przywieźli z sobą niewielkie pieski, których używali do stróżowania i tępienia gryzoni. Utrzymanie psów nie było kosztowne, niewiele jadły,były wszechstronne i chętnie pracowały. Używano ich też z powodzeniem do kłusownictwa. Były wystarczająco cięte i odważne, aby wejść do nory każdej zwierzyny, a ponieważ były malutkie wracały do domu w kieszeni swego pana, a drugiej upolowana zwierzyna – nie wzbudzając żadnych podejrzeń.

Pierwsze terierki nie miały tak imponującej szaty jak dziś. Wspaniały jedwabisty włos zyskały dzięki krzyżówce krzyżówce maltańczykiem. Stały się wówczas bardzo poszukiwane przez młynarzy i kupców zbożowych w celu tępienia gryzoni – były ponoć bardziej łowne od kotów. Z czasem trafiły do salonów i stały się maskotkami wytwornych dam.

Prawdziwą popularność rasy rozpoczęła się wraz z pierwszymi wystawami psów. W1874r Frank Pearse de Faversham otworzył dla Yorków pierwszą księgę rodowodową. Pierwszym zarejestrowanym psem został reproduktor o imieniu Huddersfield Ben, którego wł.był A.Foster. Ben to zwycięsca 74 wystaw i ojciec wielu championów, między innymi Teda, który miał na swoim koncie 265 zwycięstw.

Yoreczki były i są bardzo popularne w Anglii. W 1961r były najczęściej eksportowaną rasą angielską, a ceny championów sięgały ogromnych kwot. Światową sławę zdobyły szczególnie trzy psy: Balairsvill Rogal-Seal, Ozymilian Dedication i Ozymilian Mystification (BIS Cruft 1997r).

York stał się bardzo popularny na całym świecie. Do Polski pierwsze Yorki przyjechały 1967 r z Londynu. Przywiozła je p.Anna Fangor, której hodowla do dziś jest jedną z najlepszych najlepszych kraju. Rasa ta wyjątkowo szybko przyjęła się w Polsce i jest niezmiernie popularna od wielu lat. Na wystawach Yorki są najliczniej wystawianą rasą,

OSOBOWOŚĆ:

Mimo niewielkiego wzrostu i wyglądu maskotki, York zachował wszelkie walory osobowości i temperamentu teriera. Jest zwierzęciem wyjątkowo aktywnym, pełnym werwy, uwielbiającym zabawę. Jest bardzo inteligentny, towarzyski, łagodny uczuciowy i niezwykle przywiązany do opiekuna. To pies o wielkim sercu, kochający człowieka i wymagający szczególnej bliskości właściciela, potrafi wyczuć nastrój swojego pana i dostosować się do sytuacji.

York w żadnym przypadku nie jest pluszowa maskotką, ani nie psem bojaźliwym , jest pozbawiony kompleksów i niezwykle ciekawski. W tym małym piesku drzemie prawdziwy lew. Niech nie zwiedzie nas słodkie spojrzenie czarnych paciorków. Poczucie niezależności i zdecydowany charakter mogą sprawić kłopot osobom o ,,głębokim sercu”. Dlatego musimy być bardzo konsekwentni i cierpliwi w swoich postanowieniach wychowawczych, York jest bardzo pojętnym, choć nieco krnąbrnym uczniem.

Długo by się rozpisywać nad charakterem yoreczków i ich przywiązaniem do właścicieli i właścicieli do swoich ukochanych maskotek, ale to już temat na całą książkę. Odsyłam do wielu publikacji związanych z tą rasą. Obecnie można już dostać takowe, napisane rzeczywiście przez specjalistów i miłośników tej rasy.

Przytoczę tylko jedną prawdziwą anegdotę dotyczącą ogromnych zasobów pozytywnej energii bijącej od yoreczków (złota kura), co zostało zaobserwowane w czasie niesamowitego wydarzenia w nowozelandzkim hospicjum, gdzie umierał na nowotwór Ronald Read. Ostatnim życzeniem umierającego było pożegnanie się ze swoim pieskiem. Przyprowadzono maleńkiego Allego. York wskoczył na łóźko, wsunął się pod kołdrę i zaczął ocierać się o ciało ukochanego pana. Niespodziewanie, na monitorze pojawił się zapis, świadczący o unormowaniu akcji zamierającego serca. Po kilku godzinach zaobserwowano pojawienie się nieznacznych ruchów przewodu pokarmowego, co skłoniło lekarzy aby przewieźć chorego do Sali reanimacyjnej. Niestety piesek został za drzwiami, a wówczas stan zdrowia jego pana nagle się pogorszył. Na szczęście, wśród lekarzy był bioterapeuta, który nieśmiało zasugerował, żeby wpuszczono Allego. Po czterech miesiesiącach nastąpiła remisja nowotworu i Rondla Read wyszedł do domu.!
JCH.Lux.,CH.PL.OCEANIK Bakarat - wł.A.Zwolińska

 

 

     EXTERIER:
STANDARD FCI Nr 86
– III grupa (teriery) sekcja teriery ozdobne

Kraj pochodzenia: Wielka Brytania

Wygląd ogólny:

Pies długowłosy, o prostej sierści, opadającej po obu bokach tułowia, a przedziałkiem biegnącym od nosa do koniuszka ogona. Sylwetka jest opływowa i zwarta . Dumny i wyprostowany. Ogólnie powinien wydawać się proporcjonalny, silny i energiczny o zrównoważonym usposobieniu.

Głowa:

 • Mózgoczaszka: raczej niewielka i płaska, nie powinno być uwypukleń ani krągłości.
 • Nos: wierzchołek nosa czarny
 • Kufa: nie za długa
 • Uzębienie: regularne o kompletnym zgryzie nożycowym. Zęby są dobrze rozstawiaone, a szczęka i żuchwa są podobnej długości.
 • Oczy: średniej wielkości, ciemne, błyszczące o inteligentnym,żywym wyrazie. Ich ustawienie jest frontalne, piesek patrzy prosto przed siebie. Nie mogą być wyłupiaste. Powieki są ciemno pigmentowane.
 • Uszy: małe w kształcie litery V, stojące, nie zanadto rozstawione, raczej wysoko osadzone, pokryte krótkim włosem, o umaszczeniu intensywnie płowym.
 • Szyja: dobrej długości
 • Tułów: bardzo zwarty, lędźwie mocne, grzbiet i zad proste, klatka piersiowa lekko wysklepiona.
 • Ogon: Pokrywa go bogata sierść sierść kolorze błękitnym, ciemniejszym zwłaszcza na końcu, niż reszta tułowia. Noszony trochę wyżej niż linia grzbietu.
 • Kończyny przednie: proste, pokryte płowo-złotą sierścią, która jest nieco jaśniejsza na koniuszkach, a ciemniejsza u nasady. To podpalanie nie sięga wyżej niż łokcie. Łopatki należycie skośne.
 • Kończyny tylnie: oglądane od tyłu są zupełnie proste. Pokryte płowo-złotą sierścią, która jest nieco jaśniejsza przy koniuszkach, a ciemniejsza u nasady. Podpalanie nie sięga powyżej kolan, stawy kolanowe umiarkowanie kontowane, łapy okrągłe. Pazury czarne.
 • Ruch: swobodny, o dobrym wykroku. Kończyny przednie i tylnie kierują się prosto do przodu. W ruchu górna linie tułowia jest prosta.
 • Mł.Ch.PL,CH.PL – JACK Daniels Liberi Gaias wł.W.Grygiel

OKRYWA WŁOSOWA:

 • Włos: na tułowiu jest średniej długości, zupełnie prosty (nie falowany), błyszczący, w dotyku delikatny i jedwabisty, nie może być wełnisty. Odrost głowy długi, w intensywnie płowo-złotym odcieniu, na bokach głowy ciemniejszy, tak jak u nasady uszu i na kufie, gdzie włos ma być bardzo długi. Podpalanie głowy nie powinno zachodzić na kark. Z płowo-złotą okrywą głowy nie mogą się mieszać żadne włosy ciemne lub szare, tzw. Osmolenia.
 • Umaszczenie: ciemnostalowo-niebieskie, ale nie błękitno-srebrzyste, tzw. płaszczyk obejmuje ciało od guza potylicznego po nasadę ogona, nie może być na nim śladów sierści płowej, brązowej lub ciemnej. Na klatce piersiowej sierść jest intensywnie podpalana (płowa), błyszcząca. Ogólnie włosy ołowe są ciemniejsze u swej nasady niż w połowie długości, a stają się jeszcze jaśniejsze na koniuszkach.

WAGA: Do 3,1 kg

Wady: Wszelkie odstępstwa od powyższego standardu są traktowane jako wady i oceniane w zależności od stopnia odstępstwa. Samce muszą mieć dwa normalnie rozwinięte jądra, umieszczone w worku mosznowym.

PIELĘGNACJA YORKA:

bardzo obszerny temat. Nie jestem w stanie, kilkoma zdaniami opisać odpowiedniej pielęgnacji yoreczków. Yorkshire terier jest psem o szacie wyjątkowej urody i decydując się na tę rasę musimy pamiętać, że będzie wymagał odpowiedniej pielęgnacji. Najlepiej zaopatrzyć się w książeczki poświcone rasie Yorkshire Terrier np. publikacja p. Małgorzaty Lula, lub inne w których doświadczone hodowczynie opisują dokładnie cały proces pielęgnowania szaty yoreczków, a także inne bardzo ważne informacje dotyczące tych cudownych piesków.

Możemy też skorzystać z bardzo profesjonalnych zakładów fryzjerskich, trudniących się właśnie pielęgnacją szaty yoreczków.

Oczywiście kupując yoreczka z doświadczonej hodowli, możemy się spodziewć, że hodowca udzieli nam cennych wskazówek dotyczących pielęgnacji, żywienia i wychowania naszego szczeniaczka, a w przyszłości pomoże w pierwszych startach na ringach wystawowych.

Ja oczywiście zapraszam do kontaktu ze mną i w miarę swojej wiedzy udzielę wyczerpujących informacji na temat wyboru, utrzymania,wychowania i pielęgnacji naszego pupila.

Hodowla Psów Rasowych

BEGRET

Cavalier King Charles Spaniel i Yorkshire Terrier

 
PozycjonowaniePozycjonowanie